Info pro pasažéry

Plánujete tandemový let?

Tandemové lety provozujeme v horách, kde využíváme oficiálních startovacích a přistávacích ploch. V nabídce máme několik terénů. O vhodném startovišti rozhoduje pilot podle aktuálních meteorologických podmínek. Chcete-li být v obraze, kdy se dá letět, podívejte se třeba na kameru na Javorovém nebo na počasí v Beskydech

Obvykle se místo předběžně dohodne cca tři dny předem a potvrdí telefonicky večer před plánovaným letem. Pro každý letový terén je vhodný jiný směr a intenzitu větru. Naší snahou je uskutečnit co nejlepší a nejdelší let s maximální bezpečností. 

Přečtěte si prosím v sekci Letové terény, jak se můžete dostat nahoru na kopec (pěšky, vývozovým autem, lanovkou apod.) a kde se dá nejlépe zaparkovat, či občerstvit po letu. 

Vývoz autem a lanovkou bývá zpoplatněn provozovateli těchto služeb, a není zahrnut v ceně tandemového letu. Pokud tedy chcete ušetřit, dejte pilotovi vědět, že se s ním potkáte až „u startovačky“, přijďte na místo s dostatečným předstihem, a udělejte si s rodinou a přáteli klidný, příjemný výšlap (chůze nahoru zabere asi 1 hodinu)

Jak se připravit?

Pokud „nemáte rádi kolotoče“, informujte pilota, a ten udělá, co bude v jeho silách, aby byl váš let co nejstabilnější, nejplynulejší, a vynechá lehkou, zábavnou akrobacii (pár otoček či bezpečná spirálka), kterou se tandemové lety obvykle zpestřují na závěr. 

Před každým letem Vám tandem pilot vysvětlí průběh letu od samého rozložení padáku až po závěrečné přistání. Dozvíte se všechny potřebné a důležité informace pro bezpečný start, let a přistání. Před startem Vás pilot nastrojí do sedačky a seřídí Vám ji na míru. 

Společně s pilotem si nacvičíte, kdy kam dát ruce, jak držet kameru na selfie-tyči, a jak pilotovi pomáhat při startu. Let začíná tím, že budete s pilotem chvilku běžet a „tahat“ velký padák, aby se vám zvedl nad hlavu, takže pamatujte na pevné boty (pevná kotníková obuv), a delší kalhoty, ať máte chráněná kolena, kdybyste zakopli.

Povinnou výbavou je přilba, kterou dostanete k dispozici. Pro let je vhodné sportovní oblečení, dostatečně teplé s ohledem na aktuální počasí. I když „je teplo“, přibalte si ještě jednu mikinu či legíny, dlouhé kalhoty. Kdybyste je si tuto vrstvu navíc opravdu nechtěli obléknout, pilot vám ji schová do sedačky. Ve vzduchu nad kopcem může být až o 5°C méně, a dost tam fouká

Co mám dělat během startu?

Jakmile budete nastrojeni do sedačky, a zaškoleni, připraví si tandemový pilot padák k letu (rozloží jej na zem a srovná šnůry k řízení). Potom si vás připne před sebe do tandemu. V daný moment jste připraveni ke vzletu. 

Pilot počká na vhodné meteorologické podmínky (správný směr větru a jeho intenzita musí být vhodný pro uskutečnění vzletu). Na pokyn tandem pilota (zavolá „Běž!“) se rozběhnete, a po pár krocích se vznesete a letíte. Další průběh letu je závislý na druhu zvoleného letu. Rozdíly mezi lety jsou popsány u jednotlivých produktů na úvodní stránce – nabízíme lety vyhlídkové (klidnější) a adrenalinové (víc vás to pohoupe). 

Konečnou fází letu je přiblížení se k přistávací ploše a samotné přistání. Jedná se o přistání na předem domluvené ploše (blízko parkoviště), takže vás tam mohou natáčet vaši blízcí. Pilot se postará o bezpečné dosednutí s padákovým kluzákem.

Unese mně to, když vážím trochu víc?

Až se vás bude pilot telefonicky ptát, kolik vážíte, neděste se, a v klidu mu to povězte . 🙂 Těžší lidé (kolem 90 kg) se prostě jen objednávají na dobu kolem poledne, kdy jsou vzestupné proudy nejsilnější. Pro lehčí (kolem 60 kg) je zas lepší létat dopoledne kolem 11 hodiny, nebo třeba po 15, 16 hodině odpoledne. Pravdivým uvedením své váhy si zajistíte ideální naplánování svého letu a krásný zážitek. 

K absolvování letu není třeba zvláštní fyzická kondice. Na začátku uděláte pár kroků  (v dobrých botách!) a pomůžete pilotovi „vytáhnout“ padák nad vás, ale krátce na to už jen sedíte a kocháte se. 

Tandemové padáky mají velké váhové rozpětí, a proto je tandemové létání vhodné pro klienty od cca 30 do 110 kilogramů. Takže létáme i s dětmi, podmínkou je samozřejmě souhlas rodičů. Chcete-li nechat svézt své dítě, informujte prosím pilota o váze a velikosti dítěte. Pro menší děti donese na kopec dětskou sedačku

Letaní je radost!!